Szendvics bundázott rákkal
Összetevők
1 cs Eisberg Fitness mix
1 ciabatta kenyér
2 evőkanál majonéz
2 kiskananál aprított metélőhagyma vagy újhagyma
csipet fokhagymapor
pár csepp citromlé
pár csepp tabasco szósz
4 pucolt, nyers garnéla farok
2 nagy szelet paradicsom
étolaj a sütéshez
Elkészítés
Tegyünk egy kis nejlonzacskóba 2 evőkanál kukoricalisztet. A rákokat konyhai papírtörlőn itassuk szárazra, dobjuk bele a zacskóba és rázogassuk össze. Melegítsünk ujjnyi olajat egy edényben. Amíg az olaj melegedik, a majonézt ízesítsük ízlésünk szerint tabascoval, hagymával, fokhagyma porral és citromlével. Vágjuk félbe a kenyeret, kenjük meg a fűszeres majonézzel. Süssük a rákokat másfél percig, majd szedjük ki egy konyhai papírtörlőre. Állítsuk össze a szendvicset: az alsó kenyérszeletre tegyük a salátát, majd a rákokat, végül a paradicsomszeleteket, melyeket sózzunk-borsozzunk, végül borítsuk be a kenyér másik felével.
Dietetikusunk tanácsai
Várandósság: A halak és a különböző “tenger gyümölcsei” fogyasztásával kapcsolatban folyamatosan felmerülő kérdés a húsuk esetleges nehézfém szennyezettsége. A nagyméretű, ragadozó tengeri halfajtáknak, mint például a kardhal, királymakréla és a cápa, magasabb a metil-higany tartalma, így fogyasztásuk nem ajánlott várandósoknak, de nem is igazán találkozunk ilyen típusú halakkal kis hazánkban, úgyhogy ez a veszély nem fenyegeti az anyukákat. A nagyon alacsony kockázatú halak kategóriájába tartoznak a minimális vagy semmi higanyt nem tartalmazó halak, mint például a (vad)lazac, harcsa, hering, szardella és a garnélarák is, melyekből hetente 1-2-szer javasolt fogyasztani, kismamáknak alaposan átsütve! A várandós étrend fontos alkotóelemei a halak, tengeri halfajták, többek között jelentős ómega-3 zsírsavtartalmuk miatt, melyek hozzájárulnak a magzat egészséges fejlődéséhez. A vásárlásnál legyünk körültekintőek, csak megbízható helyen vásároljunk halat és garnélát! A Tabasco tulajdonképpen egy ecetben, sóval erjesztett csípőspaprika szósz. Nagyon erős és tömény, így magában nem is érdemes megkóstolni. Már néhány csepp elég belőle, hogy aromájával megbolondítsa az ételt. Kismamák ezt a szószt el is hagyhatják a receptből, vagy akik kívánják és bírják is az erőset, akkor először csak 1 cseppel próbálják ki vele az ízesítést! A várandós anyukákra vonatkozó táplálkozási ajánlások szerint a salátákat a zsírdús majonézes dresszing helyett inkább natúr vagy ízesített (például kapros, bazsalikomos, fokhagymás) kefires, joghurtos öntetekkel, hidegen sajtolt növényi olajakkal (például olíva-, lenmag-, tökmag-, szőlőmagolaj), vagy bor- és gyümölcsecetekkel ízesítsék. Nyers tojást tartalmazó ételek, mint például a házi majonéz, kerülendők várandósság alatt a szalmonella fertőzés veszélye miatt, a bolti pasztőrözött majonéz mértékkel beillesztve az étrendbe fogyasztható.
Gluténérzékenység
A gluténérzékenyek számára az egyik legnagyobb probléma a hagyományos kenyerek és péksütemények kiváltása gluténmentes változatokkal. A receptben a szendvicshez vásárolhatnak gluténmentes pékárut, de süthetnek házilag is ciabattát, ami olcsóbb a boltinál, és így még a saját készítés élménye is a miénk. Azonban a gluténmentes kenyérsütés különösen nagy kihívás, hogy ne száraz, morzsalékos, kemény, hanem ropogós héjú, puha belsejű és finom gluténmentes vekni legyen a végeredmény, ami nem szárad ki fél nap alatt. Rengeteg gluténmentes kenyérrecept található különböző oldalakon, vannak olyan kipróbált receptek, amelyeket dietetikusok készítettek és lektoráltak, érdemes kipróbálni néhányat közülük. A bolti majonézek tartalmazhatnak glutént, ezért csak a gluténmentes termékek listáján szereplők közül lehet választani. Vagy pedig készítsünk majonézt (ritkán használt magyar nevén olajvajat) házilag.
Laktózintolerancia
A majonézek általában nem tartalmaznak laktózt, azonban akad olyan light majonéz termék, amelynek az összetevői között tejport találunk, ezért vásárláskor mindig figyelmesen olvassuk el a címkeinformációt! Készíthetünk házilag is majonézt, például a gluténérzékenyeknél leírt recept alapján. Vannak, akik csak a nagyobb mennyiségű laktózt tartalmazó tej, illetve tejalapú italok és ételek fogyasztására érzékenyek, azonban az alacsony tejcukortartalmú tejtermékeket (például joghurt, érlelt sajtok) és a rejtett laktózt tartalmazó élelmiszereket (például pékáruk) jól tolerálják, ők egyéni tűrőképesség szerint fogyaszthatják ezeket az ételeket. Azonban létezik a laktózintoleranciának olyan formája is, amikor valakinél problémát okoz már az adalékként felhasznált laktóztartalmú összetevő is, amit számos feldolgozott termékbe, például pékárukba, süteményekbe, felvágottakba, sőt még gyógyszerekbe is tesznek. A különböző pékáruk általában nem laktózmentesek, például egyes bolti ciabatták tartalmaznak sovány tejport, a sajtos és a francia pékáruk sem fogyaszthatóak, a kenyerek, vizes zsemle és kifli engedélyezettek. Vásárláskor mindig figyeljünk a pékáruk csomagolásán az összetevők és az allergének jelölésére, és olyan terméket válasszunk, ami jelölten laktózmentes. Azonban a nem előre csomagolt pékárukon gyakori, hogy nincs címke, vagy ha van is, az összetevőket nem tüntetik fel rajta. Az élelmiszerek jelölésének általános szabályait jelenleg európai uniós irányelven alapuló minisztériumi rendelet szabályozza, melynek értelmében a nem csomagolt pékáruk esetében is fel kell tüntetni azokat az alapinformációkat, amelyek alapján a fogyasztó tájékozódhat. Mindig nézzük meg, hogy az általunk választott nem előre csomagolt pékárun megtaláljuk-e az összetevőket. Házilag is készíthetünk mindenféle laktózmentes pékárut és péksüteményt, például házi ciabatta készítéséhez is sok változatos recept található az interneten. Jó étvágyat, salátázzunk mindennap!
Shenker-Horváth Kinga