Sült körtés madársaláta kecskesajttal és kandírozott dióval
Összetevők
1 cs Eisberg Madársaláta
1 Eisberg Tokaj Vinaigrette Balsam
1 1/2 db körte
130 g érlelt kecskesajt
2 dkg vaj
30 dkg dió
2 dl víz
130 g cukor
só, bors ízlés szerint
olaj a sütéshez
Elkészítés
A cukorból és a vízből főzzünk szirupot, majd a diót 3 percig főzzük benne. Ne zsúfoljuk túl az edényt, a lényeg, hogy a cukorszirup jól átjárja a diót. Inkább főzzük több adagban. Főzés után szedjük ki a diót egy sütőpapírra. Melegítsük meg az olajat, tegyünk bele egy szem diót, amint bugyogni kezd körülötte az olaj, megfelelő a hőmérséklete. Készítsünk egy tányért sütőpapírral a tűzhely mellé, és kezdjük el a diókat megsütni. 1 perc alatt kész, ne várjuk meg, amíg barnulni kezd, mert akkor már keserű lesz az íze. Szedjük ki a diókat a sütőpapírra, majd várjunk, amíg kihűl. A vajat olvasszuk fel egy teflon serpenyőben, a körtéket vágjuk szeletekre .Süssük meg a körteszeleteket világosbarnára mindkét oldalukon .A madársalátát szórjuk egy tálba, rendezzük el rajta a szeletelt sajtot, a körteszeleteket, és egy marék kandírozott dióval tálaljuk.
Dietetikusunk tanácsai
Várandósság: A tej és a tejtermékek alapvető fontosságúak az egészséges táplálkozásban, a várandós anyukák számára pedig kiemelten azok. Áldott állapotban különösen fokozódik a kalciumszükséglet, melyet főleg tej és tejtermékek fogyasztásával tudunk biztosítani, a legtöbb kalcium pedig a sajtokban található. A kalcium hasznosulását a tejtermékek egyéb összetevői is segítik, mint pl. a tejcukor, a tejsav és a D-vitamin. Továbbá a tejtermékek jelentős mennyiségben tartalmaznak könnyen emészthető, magas biológiai értékű fehérjéket, amelyeknek közel felét táplálkozás élettanilag nélkülözhetlen, ún. esszenciális aminosavak alkotják. A sajtok révén a kismamák hozzájárulnak a napi kalcium- és teljes értékű fehérjebevitelükhöz, azonban nem minden sajtot fogyaszthatnak. A várandósság alatt kerülendők a nyers, nem hőkezelt tejből készült sajtfélék (penészes, illetve a camembert, brie jellegűek), mert esetlegesen fertőzöttek lehetnek Listeria monocytogenes baktériummal. A pasztőrözött tejből készült sajtok fogyaszthatóak. Rengeteg kecskesajt fajta létezik, lehet nyers és pasztőrözött tejből készült változatot is kapni, ezért a várandós anyukák körültekintően vásároljanak kecskesajtot, mindig ellenőrizzék a címkén, hogy fel van-e tüntetve, milyen tejből készült a sajt. Amennyiben nincs a kecskesajton ilyen adat, akkor inkább ne vegyék meg, és olyat válasszanak, amelyen pasztőrözött/hőkezelt tej szerepel az összetevők között. A kecskesajt meglehetősen tömény, íze igen markáns, ezért kevés is elegendő belőle.
Gluténérzékenység
A diófélék és az olajos magvak nem tartalmaznak glutént, beépíthetőek a gluténérzékeny étrendbe. Azonban a piacokon és a vásárokon kimért olajos magvak gyakran szennyeződhetnek gluténtartalmú gabonafélékkel, ezért csak biztosan gluténmentes, előre csomagolt olajos magvakat vásároljanak a gluténérzékenyek! Számos kecskesajt kapható, létezik olajban eltett, natúr, zöldfűszerrel borított, bevonat nélküli és bevonatos (például penészes, élesztős, sózott faszenes) fajta is. A gluténmentes diétában a natúr tej- és tejtermékek fogyaszthatóak, azonban az ezekből készült feldolgozott termékek, mint például az ízesített sajtok, csak körültekintéssel, az összetevők elolvasása után választhatóak.
Laktózintolerancia
A tejtermékek a legjobb kalciumforrások, melyekről a laktózérzékenyeknek sem kell teljesen lemondaniuk. Számos sajt válik természetes módon laktózmentessé, ez a sajtok éréséből és gyártástechnológiájából adódik. A friss sajtok (pl. gomolya, feta) alacsony laktóztartalmúak, a lágysajtok (pl. camembert, brie), az érlelt kemény- (pl. ementáli, parmezán, cheddar) és félkemény sajtok (pl. trappista, eidami, gouda) pedig gyakorlatilag laktózmentesek, mivel a tejcukor a szervezet számára már felbontott állapotban, emészthető formában található. Vannak, akik csak a nagyobb mennyiségű laktózt tartalmazó tej, illetve tejalapú italok és ételek fogyasztására érzékenyek, ám az alacsonyabb tejcukortartalmú tejtermékeket, mint például az érlelt sajtok, jól tolerálják. A receptben érlelt kecskesajt szerepel, melyet egyéni tűrőképesség szerint fogyaszthatnak laktózérzékenyek. Azonban létezik a laktózintoleranciának olyan formája is, amikor valakinél problémát okoznak a rejtett laktózt tartalmazó élelmiszerek is, mint például egyes húskészítmények és különböző pékáruk. Akiknek a szervezete kis mértékben sem tolerálja a laktózt, ők helyettesíthetik az érlelt kecskesajtot jelölten laktózmentes sajttal, például laktózmentes mozzarellával vagy laktózmentes feta jellegű sajttal. Akkor is meg tudjuk állapítani egy sajtról, hogy laktózmentes, ha a gyártó nem tüntette fel azt konkrétan. Nézzük meg a termék tápértékének táblázatát a címkén, és ha azt látjuk, hogy a sajt szénhidrát vagy cukor tartalma 0,1g/100g, vagy az alatti, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a sajt laktózmentes. Ha pedig vannak olyan laktózintoleránsok, akik a legkisebb laktózmennyiségre is érzékenyek, de mégsem tudnak ellenállni a kecskesajt kísértésének, akkor a tünetmentességhez használjanak laktáz enzimet pótló készítményt rágótabletta vagy csepp formájában.Jó étvágyat, salátázzunk mindennap!
Shenker-Horváth Kinga